Astronomiczne konkursy

W imieniu obserwatorium astronomicznego GSA, chciałabym zaprosić wszystkich starszych uczniów z pasją programistyczną i nutką zacięcia do spraw technicznych do spróbowania swoich sił w jednym z dwóch niezwykłych konkursów:

a) Międzynarodowy konkurs CanSat konkurs polegający na samodzielnym konstruowaniu minisatelity (z zasilaniem, modułem komunikacji i komputerem pokładowym). Zadaniem satelity będzie przeprowadzenie kilku badań i eksperymentów naukowych podczas lotu rakietą lub balonem na wysokość od kilkuset metrów do kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie.(szczegóły: http://esero.kopernik.org.pl/?page_id=1499).

Spotkanie organizacyjne: 11 września, godz. 17:00 w Hewelianum

b) Konkurs „Intel Make Tomorrow” organizowany przez firmę Intel – konkurs wymagający głównie umiejętności programowania w języku C, który zostanie użyty do zaprogramowania płytki Arduino. Zwycięscy będą mieli możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć podczas festiwalu naukowego Gdynia E(x)plory Week (http://mlodagdynia.pl/czytaj/szybkie-miasto-gdynia/24161).

W naszym przypadku są do wyboru 2 projekty:

  1. Zbudowanie systemu, który będzie co rano budził użytkownika poprzez zagranie wybranej na dany dzień muzyki i rozświetli połączony do Arduino pasek LED na wybrane barwy. Natężenie światła w pasku LED będzie zależało od ilości światła wewnątrz pomieszczenia. Moduł czasu rzeczywistego (z oddzielnym zasilaniem) powinien pozwolić na śledzenie dnia i pory porannej, co pozwoli na zmianę melodii i wyświetlanych barw w pasku LED w zależności od dnia tygodnia. Do tego wyświetli na ekranie dołączonym do płytki informację o temperaturze. i modułu muzyki i czujnika temperatury.
  2. Zbudowanie systemu, w którym przez Blynk można sterować podłączonym do zestawu paskiem LED (wszystkimi 3 barwami RGB) , a także dostać informację na wybranego maila o stanie gazów łatwopalnych w mieszkaniu. Poziom tych gazów byłby też na w regularnych ostępach czasu wysyłany na lokalny serwer, który miałby możliwość zbierania i analizy tych danych.

c) Tradycyjnie zapraszamy do udziału w olimpiadzie astronomicznej (http://www.planetarium.edu.pl/oa.htm) i w Młodzieżowych Seminariach Astronomicznych (http://planetarium.grudziadz.pl/omsa/)

Uczniów najstarszej klasy SASP, SAG i młodszych SAL zapraszam do wzięcia udziału w konkursie AstroPI (https://astro-pi.org/).

Zainteresowanych zapraszam do bezpośredniego kontaktu lub wysłania maila na adres obserwatorium (obserwatorium@gfo.pl).