Co kryje czerwony marsjański pył?

Co kryje czerwony marsjański pył?

Nasze wyobrażenie Marsa jako Czerwonej Planety może niebawem legnąć w gruzach. Wszystko dlatego, że Curiosity pozamiatał marsjański pył. Używając swojej „zmiotki”, łazik ujawnił, że pod rdzawą warstwą czerwieni ukrywa się bladoszara powierzchnia.

Czerwona Planeta wcale nie jest czerwona. A przynajmniej nie całkowicie czerwona. Swój prawdziwy kolor Mars obnażył przed łazikiem Curiosity, który uruchomił mechaniczną zmiotkę.

Bladoszara, nie czerwona

Na początku 2013 roku Curiosity, przebywający na Marsie już od sześciu miesięcy, po raz pierwszy użył swojej zmiotki do oczyszczania skał z pyłu – Dust Removal Tool. Pozbywając się czerwonawych drobinek z tzw. Ekwir_1, skały leżącej w zatoce Yellowknife, Curiosity dotarł do prawdziwego koloru, jaki ma powierzchnia Marsa. Okazało się, że planeta jest bladoszara.

Przez rdzę

Czerwoną barwę, jaka kojarzymy z Marsem, planeta zawdzięcza faktowi, że jej powierzchnię przykrywa tlenek żelaza, czyli rdza. Badacze uważają, że ów tlenek żelaza pochodzi z wulkanów, które niegdyś występowały na Czerwonej Planecie.

Źródło: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje/ciekawostki,49/co-kryje-czerwony-marsjanski-pyl,73156,1,0.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *