Obserwowaliśmy zaćmienie Księżyca

15 czerwca mieszkańcy Gdańska mieli okazję obserwować zaćmienienie Księżyca. Zjawisko to następuje, gdy w jednej linii ułożą się Słońce, Ziemia i Księżyc, a ten ostatni zostaje zasłonięty cieniem naszej planety. Dzieje się tak co pół roku, jednak nie każde zaćmienie jest u nas widoczne (czasem Księżyc znajduje się pod horyzontem).
Wczorajsze zaćmienie było całkowite (cały Księżyc został zasłonięty) i centralne (Księżyc przeszedł przez środek stożka cienia), dzięki czemu część zaćmienia całkowitego trwała 100 minut.

Przejście Księżyca przez kolejne strefy cienia Ziemi

Zaćmienie Księżyca 15.06.2011


Spotkanie nasze rozpoczęło się o 20:30 wykładem w Obserwatorium Astronomicznym Gdańskich Szkół Autonomicznych połączonym z pokazami, który objaśnił słuchaczom tajniki skomplikowanego ruchu Księżyca wokół Ziemi. Po teoretycznym wstępie obserwatorzy udali się krótkim spacerem na plac pętli autobusowej przy ul. Wałowej, na którym już niedługo rozpocznie się budowa Muzeum II Wojny Światowej.
Samochody z teleskopami dotarły na plac koło 21:20. Czekali tam już pierwsi goście. Około 21:45 wszystkie teleskopy były gotowe do pracy (trzy teleskopy z Obserwatorium Gdańskich Szkół Autonomicznych oraz jeden teleskop udostępniony nieodpłatnie do pokazu przez firmę IQ Park). Jednak chmury na horyzoncie skrywały wschodzący ciemny Księżyc.
Aby urozmaicić czekanie teleskopy skierowano na Saturna. Ustawiły się do nich długie kolejki, ale sądząc z reakcji większość była jednak bardziej zachwycona tym, że widać pierścienie, niż rozczarowana tym, że obraz jest taki mały.
Cierpliwość oczekujących została nagrodzona – około 22:40 Księżyc pojawił się nad drzewami. Najładniej wyglądał w obiektywach teleskopów w chwili gdy pierwsze promienie Słońca musnęły brzeg jego tarczy. Dodatkową atrakcją stał się przelot ISS – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która o 23:11 pojawiła się na całe sześć minut na niebie.

iss

Wg szacunków na placu pojawiło się łącznie około 200 osób. O północy teleskopy trafiły do samochodów, a nieco później na swoje miejsce w Obserwatorium. Żegnających się na dziedzińcu szkół organizatorów pożegnał kolejny przelot ISS o 00:47 – kosmonauci bowiem zdążyli już w tym czasie okrążyć Ziemię 🙂 .
Kolejne całkowite zaćmienie Księżyca już 10 grudnia! Ze względu na to, że początek fazy zaćmienia częściowego zacznie się o godzinie 13:45 czasu zimowego, czyli jeszcze przed zachodem Słońca, nasz satelita ponownie będzie nam wschodził już skryty w cieniu Ziemi.
Trzymajmy kciuki za dobrą pogodę tego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *