PULSARIA PERPETUA – niecodzienny koncert

Polskie Stowarzyszenie Carillonowe ma zaszczyt zaprosić 3 maja o godz. 21:00 na wyjątkowe wydarzenie artystyczne, jakim będzie prawykonanie utworu „Wieczne Pulsary” litewskiego kompozytora Giedriusa Kuprevičiusa, w opracowaniu na instrumenty elektroniczne i carillon. Koncert odbędzie się na carillonie św. Katarzyny, a słuchać go można na dziedzińcu klasztornym zakonu Ojców Karmelitów przy kościele, gdzie ustawiony będzie też ekran z obrazem grającego carillonisty. Bezpośrednio po koncercie, o godz. 21.48, Maestro zagra utwór inaugurujący letni sezon Fontanny Heweliusza, a towarzyszyć mu będą barwne strugi wody fontanny.

Odnośnie okoliczności powstania dzieła oddajmy głos kompozytorowi:

„Praca ta nie powstałaby, gdyby nie Jan Heweliusz i gdańskie carillony. Johannes Hevelius (1611-1687) – gdański astronom i wierny poddany polskich królów, to symbol przestrzeni, wieczności i pulsarów, które są niczym innym jak przejawem czasu, bez którego życie byłoby martwe, tak jak i bezmuzyki.

Kompozycja „Pulsaria Perpetua – Wieczne Pulsary – Amžinieji Pulsarai”, rozpięta jest na metryce przestrzeni i na zarejestrowanych dźwiękach pulsarów. Te dwa fenomeny leżą u podstaw całej natury muzyki. Dzwony pięknego carillonu kościoła św. Katarzyny wyśpiewają i wyrażą mój stosunek do Harmonii Kosmosu. Jeden z tematów muzycznych kompozycji urodził się formalnie z nazwy pulsara B 0329+54, znajdującego się z konstelacji Żyrafy, który raz na dobę przechodzi przez zenit – najpierw nad Kownem, a 20 minut później nad Gdańskiem.

Pitagoras (572-497 p.n.e.) prawdopodobnie zaakceptowałby takie podejście, ponieważ sztuka muzyki to liczby, które tworzą nieskończone kombinacje i za każdym razem otwierają nas na nową przygodę i nowe odkrycia. Obejmująca nas dzięki temu radość życia potęgowana jest zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że odległy o tysiące lat świetlnych pulsar stale tyka swoim kosmicznym sercem.

Utwór dedykuję moim przyjaciołom w Gdańsku, Janowi Heweliuszowi i Wiecznemu Pulsowi.”

– Giedrius Kuprevičius

Giedrius Kuprevičius

Giedrius Kuprevičius

Bezpośrednio po dziele Pulsaria Perpetua, o godzinie 21.48, usłyszymy utwór Kamila Cieślika – Opowieści fontanny Heweliusza inaugurujący letni sezon Fontanny Heweliusza.

Na dziedzińcu klasztornym będzie ustawiony teleskop z obserwatorium Gdańskich Szkół Autonomicznych, który nastawi i będzie udzielał objaśnień Adam Dąbrowski, i będziemy mogli oglądać obiekty na sferze niebieskiej.

Termin: 3 maja 2017 roku, godz. 21.00, wstęp wolny