Wzrasta aktywność Słońca

Wspominaliśmy już wcześniej, że cykliczna aktywność naszego Słońca jest właśnie w fazie wzrostu. Skutkiem tego uprzednio spokojne i jednorodne oblicze Słońca staje się coraz bardziej upstrzone plamami, a nad fotosferą i ponad nią możemy zaobserwować dużo interesujących szczegółów, takich jak np. protuberancje. Dzięki ciągłym obserwacjom (takim, jakie są prowadzone przez satelitę SOHO) możemy zarejestrować bardziej spektakularne zjawiska, jak rozrywanie unoszących się łuków plazmy, a także rozbłyski i koronalne wyrzuty masy (tzw. CME).
Takie połączone zjawisko (CME, rozbłysk oraz powstała w jego skutek burza radiowa) miało właśnie miejsce parę dni temu, ale było bardziej niż zwykle widowiskowe, gdyż część wyrzuconej w trakcie wybuchu masy spadła z powrotem na Słońce. Zapraszam wszystkich do obejrzenia filmu na Youtube z tego spektakularnego widowiska.

Według prognoz naukowców aktywność Słońca ma wzrastać do przełomu lat 2012/2013, tak więc bardzo możliwe jest, że czeka nas jeszcze nie jeden taki wybuch.
Szykujmy więc aparaty i pilnie obserwujmy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *