Planety (i chmury) na zachodnim niebie

Lato zagościło u nas z całą mocą, a co za tym idzie, coraz trudniej jest prowadzić prawdziwie nocne obserwacje. Jednak w zamian dostajemy możliwość obserwacji tych planet, które zwykle obserwujemy w sąsiedztwie naszej dziennej gwiazdy. Są nimi Merkury oraz Wenus, które teraz można obserwować na zachodzie niedługo po zajściu Słońca. Poniżej ujęcie z programu Stellarium, które dokładnie pokazuje ułożenie planet na niebie o godzinie 21:25 11.06.2013 (ujęcie nie ma uwzględnionej atmosfery ziemskiej).

Wieczorne niebo 11.06.2013

Jeszcze dwa tygodnie temu prócz tych dwóch planet widoczna była jeszcze trzecia, Jowisz. Jednemu z naszych pracowników udało się wykonać zdjęcie koniunkcji tych trzech planet. Poniżej zamieszczamy dwa jego zdjęcia (na jednym, dla ułatwienia, zaznaczono pozycje planet)

Wenus, Jowisz i Merkury


Zbliżenie na trzy planety


Na sam koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym fenomenie widocznym po zachodzie Słońca. Nad północną półkulą rozpoczął się sezon obserwacyjny na tzw.: obłoki srebrzyste (z ang. noctilucent clouds). Chmury te można również zaobserwować z Gdańska, co mogę poświadczyć zdjęciem, które wykonałam wczoraj z balkonu za pomocą aparatu w komórce (stąd słaba jakość zdjęcia, widok w kierunku NNW).

Obłoki srebrzyste


Wszystkim zapalonym obserwatorom życzę obserwacyjnej pogody oraz braku komarów w te nadchodzące noce 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *